CT102464BF1339 - Crucial 8GB DDR3-1333MHz PC3-10600 non-ECC Unbuffered CL9 204-Pin SoDimm 1.35V Low Voltage Dual Rank Memory Module
Mfr Part#:
CT102464BF1339 | See more Laptop Memory
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
Manufacturer: Crucial
Crucial
Payment Payment Payment
Crucial 8GB memory module 1 x 8 GB DDR3 1333 MHz
8 GB, DDR3 PC3-10600, 204-pin SODIMM, CL 9, Unbuffered, Non-ECC, 1024Meg x 64, 1.35V
  • Laptop 8 GB DDR3 1333 MHz
  • 204-pin SO-DIMM 1 x 8 GB
  • CAS latency: 9
  • 1.35 V
About Crucial 8GB, 8 GB, 1 x 8 GB, DDR3, 1333 MHz, 204-pin SO-DIMM
Crucial 8GB. Component for: Laptop, Internal memory: 8 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 8 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 204-pin SO-DIMM, CAS latency: 9
204-pin small outline dual inline memory modules (SODIMMs) are the form factor used to provide DDR3 memory modules for notebook computers and other small form factor computing platforms. 204-pin SODIMMs are currently available in PC3-8500 (DDR3 1066MHz) and PC3-10600 (DDR3 1333MHz) speeds.
SODIMMs are smaller and thinner than regular DIMMs, and the 204-pin SODIMM PCBs are always ~2.6 inches long and are usually around 1.18 inches high (though the heights can vary slightly). They consist of a number of memory components (usually black) that are attached to a printed circuit board (usually green). The number of memory components on a 204-pin SODIMM's printed circuit board (PCB) can vary, but the PCB will always have 102 pins on the front and the back both, for a total of 204 pins. The gold pins on the bottom of the SODIMM provide the connection between the memory module and the memory socket.
Manufacturer:
Crucial
Stock:
In Stock
Features
Buffered memory type
Unregistered (unbuffered)
CAS latency
9
Internal memory
8 GB
Memory layout (modules x size)
1 x 8 GB
Internal memory type
DDR3
Memory clock speed
1333 MHz
Component for
Laptop
Memory form factor
204-pin SO-DIMM
ECC
No
Memory voltage
1.35 V
Module configuration
1024M x 64
Weight & dimensions
Depth
66 mm
Height
30 mm
Top reasons to buy CT102464BF1339 Crucial from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the Crucial CT102464BF1339?
Check more lowest price of Laptop Memory and Crucial .
Write Your Own Review
You're reviewing: CT102464BF1339 - Crucial 8GB DDR3-1333MHz PC3-10600 non-ECC Unbuffered CL9 204-Pin SoDimm 1.35V Low Voltage Dual Rank Memory Module
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo