654802-B21 - HP 2.1GHz 6400MHz FSB 16MB L3 Cache Socket G34 AMD Opteron 6272 16-Core Processor Kit (2-Processors) for HP ProLiant BL685c G7 Server
Refurbished
Manufacturer: HP
HP
Payment Payment Payment
HP AMD Opteron 6272 processor 2.1 GHz 16 MB L3
AMD Opteron 6272 (2.1 GHz, 16MB L3)
  • AMD Opteron 6272 2.1 GHz
  • 16 MB L3 Socket G34
  • Processor cores: 16 32 nm 64-bit 115 W
About HP AMD Opteron 6272, AMD Opteron, Socket G34, 32 nm, 2.1 GHz, 64-bit, Server/workstation
HP AMD Opteron 6272. Processor family: AMD Opteron, Processor socket: Socket G34, Processor lithography: 32 nm. Memory clock speeds supported by processor: 2000 MHz. Market segment: Server
Performance
AMD-P
Direct Connect Architecture 2.0
HyperTransport™ 3.0 Technology (HT3) enables outstanding interconnect speeds between cores, cache and quad-memory channels supporting up to 1600MHz DDR3 memory.
Manufacturer:
HP
Stock:
In Stock
Processor
Processor model
6272
Processor base frequency
2.1 GHz
Processor family
AMD Opteron
Processor cores
16
Processor socket
Socket G34
Component for
Server/workstation
Processor lithography
32 nm
Processor operating modes
64-bit
Processor cache
16 MB
Processor cache type
L3
Thermal Design Power (TDP)
115 W
Box
No
Stepping
B2
Memory
Memory clock speeds supported by processor
2000 MHz
Graphics
On-board graphics card
No
Features
Market segment
Server
Processor special features
AMD Virtualization Technology
Yes
Operational conditions
Maximum operating temperature
69 °C
Top reasons to buy 654802-B21 HP from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the HP 654802-B21?
Check more lowest price of CPUs & Processors and HP .
Write Your Own Review
You're reviewing: 654802-B21 - HP 2.1GHz 6400MHz FSB 16MB L3 Cache Socket G34 AMD Opteron 6272 16-Core Processor Kit (2-Processors) for HP ProLiant BL685c G7 Server
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo