873381-L21 - HPE 2.10GHz 10.40GT/s UPI 22MB L3 Cache Socket LGA3647 Intel Xeon Gold 6130 16-Core Processor
Refurbished
Manufacturer: HPE
HPE
Payment Payment Payment
HPE Intel Xeon Gold 6130 processor 2.1 GHz 3.7 MB L3
Intel Xeon Gold 6130, 22M Cache, 2.1 GHz, 125 W TDP, FCLGA3647
  • Intel® Xeon® Gold 6130 2.1 GHz
  • 3.7 MB L3 LGA 3647 (Socket P)
  • Processor cores: 16 14 nm 64-bit 125 W
  • Maximum internal memory supported by processor: 768 GB DDR4-SDRAM
About HPE Intel Xeon Gold 6130, Intel® Xeon® Gold, LGA 3647 (Socket P), 14 nm, 2.1 GHz, 64-bit, 1st Generation Intel® Xeon® Scalable
Options, accessories, services and support for all your HP and Compaq products.
Manufacturer:
HPE
Stock:
In Stock
Processor
Processor generation
1st Generation Intel® Xeon® Scalable
Processor model
6130
Processor base frequency
2.1 GHz
Processor family
Intel® Xeon® Gold
Processor cores
16
Processor socket
LGA 3647 (Socket P)
Component for
Server/workstation
Processor lithography
14 nm
Processor series
Intel Xeon Gold 6000 Series
Processor threads
32
Processor operating modes
64-bit
Processor boost frequency
3.7 GHz
Processor cache
3.7 MB
Processor cache type
L3
Thermal Design Power (TDP)
125 W
Cooler included
No
Stepping
H0
Processor codename
Skylake
Memory
Maximum internal memory supported by processor
768 GB
Memory types supported by processor
DDR4-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor
2666 MHz
Memory channels
Hexa-channel
ECC
Yes
Graphics
On-board graphics card
No
Features
Execute Disable Bit
Yes
Market segment
Server
Maximum number of PCI Express lanes
48
PCI Express slots version
3.0
Supported instruction sets
AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2
Scalability
S4S
Embedded options available
Processor special features
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel Trusted Execution Technology
Intel® Speed Shift Technology
Intel TSX-NI
Intel 64
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Conflict-Free processor
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
Intel® Optane™ Memory Ready
Intel® vPro™ Platform Eligibility
Operational conditions
Tcase
87 °C
Other features
Compatibility
SY 480/660 GEN10
Top reasons to buy 873381-L21 HPE from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the HPE 873381-L21?
Check more lowest price of Intel Processors and HPE .
Write Your Own Review
You're reviewing: 873381-L21 - HPE 2.10GHz 10.40GT/s UPI 22MB L3 Cache Socket LGA3647 Intel Xeon Gold 6130 16-Core Processor
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo