P12078-L21 - HPE 2.10GHz 27.5MB L3 Cache Socket 3647 Intel Xeon Gold 6230 20-Core Processor
Refurbished
Manufacturer: HPE
HPE
Payment Payment Payment
HPE Intel Xeon Gold 6230 processor 2.1 GHz 27.5 MB Smart Cache
CL Gen10 Intel Xeon-Gold 6230 (2.1GHz/20-core/125W) FIO Processor Kit
  • Intel® Xeon® Gold 6230 2.1 GHz
  • 27.5 MB Smart Cache LGA 3647 (Socket P)
  • Processor cores: 20 14 nm 32-bit, 64-bit 125 W
  • Maximum internal memory supported by processor: 1 TB DDR4-SDRAM
About HPE Intel Xeon Gold 6230, Intel® Xeon® Gold, LGA 3647 (Socket P), 14 nm, Intel, 2.1 GHz, 32-bit, 64-bit
Manufacturer:
HPE
Stock:
In Stock
Processor
Processor manufacturer
Intel
Processor generation
2nd Generation Intel® Xeon® Scalable
Processor model
6230
Processor base frequency
2.1 GHz
Processor family
Intel® Xeon® Gold
Processor cores
20
Processor socket
LGA 3647 (Socket P)
Component for
Server/workstation
Processor lithography
14 nm
Processor series
Intel Xeon Gold 6000 Series
Processor threads
40
Processor operating modes
32-bit, 64-bit
Processor boost frequency
3.9 GHz
Processor cache
27.5 MB
Processor cache type
Smart Cache
Thermal Design Power (TDP)
125 W
Memory
Maximum internal memory supported by processor
1 TB
Memory types supported by processor
DDR4-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor
2933 MHz
Memory channels
Hexa-channel
ECC
Yes
Graphics
On-board graphics card
No
Discrete graphics card
No
On-board graphics card model
Not available
Discrete graphics card model
Not available
Features
Execute Disable Bit
Yes
Market segment
Server
Maximum number of PCI Express lanes
48
PCI Express slots version
3.0
Supported instruction sets
AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2
Scalability
4S
Embedded options available
Processor special features
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel Trusted Execution Technology
Intel® Speed Shift Technology
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Intel 64
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost)
Intel® vPro™ Platform Eligibility
Operational conditions
Tcase
87 °C
Top reasons to buy P12078-L21 HPE from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the HPE P12078-L21?
Check more lowest price of Intel Processors and HPE .
Write Your Own Review
You're reviewing: P12078-L21 - HPE 2.10GHz 27.5MB L3 Cache Socket 3647 Intel Xeon Gold 6230 20-Core Processor
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo