AT80602003636AA - Intel Xeon E5503 Dual Core 2.00GHz 4.80GT/s QPI 4MB L3 Cache Socket LGA1366 Processor
Mfr Part#:
AT80602003636AA | See more CPUs & Processors
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
Manufacturer: Intel
Intel
Payment Payment Payment
Intel Xeon E5503 processor 2 GHz 4 MB Smart Cache
Intel® Xeon® Processor E5503
(4M Cache, 2.00 GHz, 4.80 GT/s Intel® QPI)
  • Intel® Xeon® 5000 Sequence E5503 2 GHz
  • 4 MB Smart Cache LGA 1366 (Socket B)
  • Processor cores: 2 45 nm 64-bit 80 W
  • Maximum internal memory supported by processor: 144 GB DDR3-SDRAM
About Intel Xeon E5503, Intel® Xeon® 5000 Sequence, LGA 1366 (Socket B), 45 nm, Intel, E5503, 2 GHz
Intel Xeon E5503. Processor family: Intel® Xeon® 5000 Sequence, Processor socket: LGA 1366 (Socket B), Processor lithography: 45 nm. Memory channels: Triple-channel, Maximum internal memory supported by processor: 144 GB, Memory types supported by processor: DDR3-SDRAM. Market segment: Server, Physical Address Extension (PAE): 40 bit, Export Control Classification Number (ECCN): 3A991.A.1. Package type: Retail box. Processor package size: 42.5mm x 45mm
Performance. Efficiency. Agility.
The Dual-Core Intel Xeon processor 5100 series is compatible with Intel® 5000P, 5000V and 5000X series of chipsets. Server boards based on these chipsets are optimized for dual core with advanced platform features of Dual Independent Bus and Fully Buffered DIMM memory technology offering up to 4X and 3X available bandwidth of current generation platforms. Improved I/O performance is possible with PCI Express* and the option of Intel I/O Acceleration Technology.
Dual-core processing
Intel® Core™ microarchitecture
Majority of SKUs at 65W
Ultra-dense, ultra low-power SKUs at 40W
4 MB shared L2 cache
Entire L2 cache can be allocated to one core.
1066 and 1333 MHz system bus
Faster system bus speeds than previous generations for increased throughput.
Intel® Virtualization Technology
Intel® Extended Memory 64 Technology (Intel® EM64T)
Flexibility for 64-bit and 32-bit applications and operating systems.
Enhanced Intel® Speedstep™ Technology
Helps reduce average system power consumption and potentially improves system acoustics.
Manufacturer:
Intel
Stock:
In Stock
Processor
Processor manufacturer
Processor model
E5503
Processor base frequency
2 GHz
Processor family
Intel® Xeon® 5000 Sequence
Processor cores
2
Processor socket
LGA 1366 (Socket B)
Component for
Server/workstation
Processor lithography
45 nm
Processor series
Intel Xeon 5500 Series
Processor threads
2
System bus rate
4.8 GT/s
Processor operating modes
64-bit
Processor cache
4 MB
Processor cache type
Smart Cache
Thermal Design Power (TDP)
80 W
Box
No
Cooler included
No
VID Voltage Range
0.75 - 1.35 V
Stepping
D0
Bus type
QPI
CPU multiplier (bus/core ratio)
15
Number of QPI links
Memory bandwidth supported by processor (max)
19.2 GB/s
Processor codename
Nehalem EP
Processor code
SLBKD
Processor ARK ID
37094
Memory
Maximum internal memory supported by processor
144 GB
Memory types supported by processor
DDR3-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor
800 MHz
Memory channels
Triple-channel
ECC
Yes
Graphics
On-board graphics card
Features
Execute Disable Bit
Yes
Idle States
Thermal Monitoring Technologies
Market segment
Server
Physical Address Extension (PAE)
40 bit
Embedded options available
Export Control Classification Number (ECCN)
3A991.A.1
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)
NA
Images Type Map
Processor special features
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)
Intel® Turbo Boost Technology
Intel® Smart Cache
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Intel Trusted Execution Technology
Intel Enhanced Halt State
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Intel Demand Based Switching
Intel 64
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Operational conditions
Tcase
76 °C
Technical details
Born on date
Q1'10
Bus bandwidth
4.8
Bus type units
GT/s
Launch date
Q1'10
Processor cache
4096 KB
Processor core voltage
0.75 -1.35 V
Product name
Intel Xeon E5503 (4M Cache, 2.00 GHz, 4.80 GT/s Intel QPI)
Product type
Processor
Status
Discontinued
Maximum memory
144 GB
Processor brand name
Intel Xeon
Supported memory types
DDR3-SDRAM
Last change
Product family
Intel Xeon Processor 5000 Sequence
Bus speed
4.8 GT/s
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Packaging data
Package type
Retail box
Weight & dimensions
Processor package size
42.5mm x 45mm
Other features
Intel® Virtualization Technology (Intel® VT)
VT-d, VT-x
Maximum internal memory
147456 MB
Cache memory
4 MB
Top reasons to buy AT80602003636AA Intel from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the Intel AT80602003636AA?
Check more lowest price of CPUs & Processors and Intel .
Write Your Own Review
You're reviewing: AT80602003636AA - Intel Xeon E5503 Dual Core 2.00GHz 4.80GT/s QPI 4MB L3 Cache Socket LGA1366 Processor
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo