EU80574KJ080N - Intel Xeon E5450 Quad Core 3.0GHz 12MB L2 Cache 1333MHz FSB Socket LGA771 45NM 80W Processor
Mfr Part#:
EU80574KJ080N | See more CPUs & Processors
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
GTIN:
icon
Manufacturer: Intel
Intel
Payment Payment Payment
Intel Xeon E5450 processor 3 GHz 12 MB L2
Intel® Xeon® Processor E5450
(12M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB)
  • E5450 3 GHz
  • 12 MB L2 LGA 771 (Socket J)
  • Processor cores: 4 45 nm 64-bit 80 W
About Intel Xeon E5450, LGA 771 (Socket J), 45 nm, Intel, E5450, 3 GHz, 64-bit
Intel Xeon E5450. Processor socket: LGA 771 (Socket J), Processor lithography: 45 nm, Processor manufacturer: Intel. Market segment: Server, Number of Processing Die Transistors: 820 M, Processing Die size: 214 mm². Package type: Retail box. Processor package size: 37.5 x 37.5 mm. Images Type Map:
Enhanced Intel SpeedStep® Technology
Thermal Monitoring Technologies
Execute Disable Bit
Customer Questions
No Questions
Write Your Own Review
You're reviewing: EU80574KJ080N - Intel Xeon E5450 Quad Core 3.0GHz 12MB L2 Cache 1333MHz FSB Socket LGA771 45NM 80W Processor
Your Rating:
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Trusted by over 20,000 customers globally
Brand Logo
Brand Logo