SVP100S2/256G - Kingston SSDNow V+100 Series 256GB SATA 3Gb/s MLC 2.5-inch Solid State Drive (SSD)
Mfr Part#:
SVP100S2/256G | See more Internal SSDs
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
Manufacturer: Kingston
Kingston
Payment Payment Payment
Kingston Technology SSDNow V+100 2.5" 256 GB Serial ATA II
SSD V+ series 100
  • 256 GB 2.5" Serial ATA II
  • Read speed: 230 MB/s
  • Write speed: 180 MB/s
About Kingston Technology SSDNow V+100, 256 GB, 2.5", 230 MB/s, 3 Gbit/s
Kingston Technology SSDNow V+100. SSD capacity: 256 GB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 230 MB/s, Write speed: 180 MB/s, Data transfer rate: 3 Gbit/s
Manufacturer:
Kingston
Stock:
In Stock
Features
SSD form factor
2.5"
SSD capacity
256 GB
Interface
Serial ATA II
Data transfer rate
3 Gbit/s
Read speed
230 MB/s
Write speed
180 MB/s
Mean time between failures (MTBF)
1000000 h
Power
Power consumption (write)
3.4 W
Power consumption (standby)
0.05 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 85 °C
Operating shock
2.7 G
Non-operating shock
20 G
Weight & dimensions
Width
69.8 mm
Depth
100 mm
Height
9.5 mm
Weight
151 g
Other features
Product colour
Grey
Top reasons to buy SVP100S2/256G Kingston from us
100% Low Price Guarantee