SDSSDH3-1T00-G25 - SanDisk Ultra 3D 1TB SATA 6Gb/s 3D NAND TLC 2.5-inch Solid State Drive (SSD)
Mfr Part#:
SDSSDH3-1T00-G25 | See more Internal SSDs
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
GTIN:
icon
Manufacturer: SanDisk
SanDisk
Payment Payment Payment
SanDisk Ultra 3D 2.5" 1 TB Serial ATA III
1 TB, 2.5", SATA III 6 Gb/s, 560 MB/s, 530 MB/s, 69.95 x 100.5 x 7.0 mm
  • 1 TB 2.5" Serial ATA III
  • Read speed: 560 MB/s 95000 IOPS
  • Write speed: 530 MB/s 84000 IOPS
  • S.M.A.R.T. support
  • Component for: PC
About SanDisk Ultra 3D, 1 TB, 2.5", 560 MB/s, 6 Gbit/s
SanDisk Ultra 3D. SSD capacity: 1 TB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 560 MB/s, Write speed: 530 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: PC
FASTER BOOT-UP. BLAZING FAST GAMING. PRO-LEVEL MULTI-TASKING.
ACCELERATE YOUR PC WITH UP TO 560MB/S
FASTER BURST SPEEDS WITH NCACHE™ 2.0 TECHNOLOGY
ADVANCED 3D NAND TECHNOLOGY FOR LEGENDARY ENDURANCE
DURABLE SOLID STATE DESIGN
EASY SET-UP AND REAL-TIME DRIVE STATUS
A MORE EFFICIENT DRIVE
Manufacturer:
SanDisk
Stock:
In Stock
Features
SSD form factor
2.5"
SSD capacity
1 TB
Interface
Serial ATA III
Component for
PC
Data transfer rate
6 Gbit/s
Read speed
560 MB/s
Write speed
530 MB/s
Random read (4KB)
95000 IOPS
Random write (4KB)
84000 IOPS
S.M.A.R.T. support
Yes
Protection features
Shock resistant, Vibration proof
TBW rating
400
Certification
CE, FCC, TÜV
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
0 - 70 °C
Operating vibration
5 G
Operating shock
1500 G
Weight & dimensions
Width
100.5 mm
Depth
7 mm
Height
70 mm
Weight
53.3 g
Packaging data
Package width
100.4 mm
Package depth
15.6 mm
Package height
131 mm
Package weight
69.4 g
Logistics data
Master (outer) case width
111 mm
Master (outer) case length
148 mm
Harmonized System (HS) code
Master (outer) case height
183 mm
Master (outer) case gross weight
694 g
Products per master (outer) case
10 pc(s)
Other features
Product colour
Black
Top reasons to buy SDSSDH3-1T00-G25 SanDisk from us
100% Low Price Guarantee