Mfr Part#:
XS960LE70124 | See more Internal SSDs
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
GTIN:
icon
Manufacturer: Gateway
Seagate
Payment Payment Payment
Seagate Enterprise Nytro 2532 2.5" 960 GB SAS 3D eTLC
960 GB, 2.5", 12 Gb/s SAS, 3D eTLC, 840 / 650 MB/s, Standard encryption
  • Low latency and high QoS for better responsiveness and user experience
  • Easily manage and monitor SSD health with SeaChest
  • Two endurance options to meet workload, deployment, and TCO demands
  • Ensures reliable data protection for mission-critical applications
  • Built for easy integration with Linux and Microsoft OS
  • 960 GB 2.5" SAS
  • Read speed: 840 MB/s 175000 IOPS
  • Write speed: 650 MB/s 77000 IOPS
  • 3D eTLC
  • Hardware encryption
  • Component for: Server/workstation
About Seagate Enterprise Nytro 2532, 960 GB, 2.5", 840 MB/s, 12 Gbit/s
Seagate Enterprise Nytro 2532. SSD capacity: 960 GB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 840 MB/s, Write speed: 650 MB/s, Data transfer rate: 12 Gbit/s, Component for: Server/workstation
Manufacturer:
Seagate
Stock:
In Stock
Features
SSD form factor
2.5"
SSD capacity
960 GB
Interface
SAS
Memory type
3D eTLC
NVMe
No
Component for
Server/workstation
Hardware encryption
Yes
Data transfer rate
12 Gbit/s
Read speed
840 MB/s
Write speed
650 MB/s
Random read (4KB)
175000 IOPS
Random write (4KB)
77000 IOPS
Power
Operating voltage
12 V
Current
0.21 A
Power consumption (idle)
4.6 W
Weight & dimensions
Width
70.1 mm
Depth
100.5 mm
Height
15 mm
Weight
165 g
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Top reasons to buy XS960LE70124 Seagate from us
100% Low Price Guarantee