Mfr Part#:
XS960SE70154 | See more Internal SSDs
Availabilty: In stock
Condition:
Refurbished
GTIN:
Manufacturer: Gateway
Seagate
Payment Payment Payment
Seagate Enterprise Nytro 2332 2.5" 960 GB SAS 3D eTLC
960GB, SAS, 12Gbps, 2.5", 3D eTLC, ISE
  • High-density capacities of up to 7 TB in a 2.5-in × 15 mm form factor
  • Low latency and high QoS for better responsiveness and user experience
  • Easily manage and monitor SSD health with SeaChest
  • Two endurance options to meet workload, deployment, and TCO demands
  • Ensures reliable data protection for mission-critical applications
  • Seagate Secure™ with Secure Download and Diagnostics (SD&D), SED, and SED
  • FIPS 140-2 options for advanced data security
  • Built for easy integration with Linux and Microsoft OS
  • 960 GB 2.5" SAS
  • Read speed: 840 MB/s 180000 IOPS
  • Write speed: 650 MB/s 53000 IOPS
  • 3D eTLC
  • Hardware encryption
  • Component for: Server/workstation
About Seagate Enterprise Nytro 2332, 960 GB, 2.5", 840 MB/s, 12 Gbit/s
Seagate Enterprise Nytro 2332. SSD capacity: 960 GB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 840 MB/s, Write speed: 650 MB/s, Data transfer rate: 12 Gbit/s, Component for: Server/workstation
Nytro SAS SSD Series
Nytro 2032 Series
The Seagate® Nytro® 2032 SAS SSD delivers up to 7 TB in a 2.5-in × 15 mm form factor, a 12 Gb/s interface with speeds up to 840 MB/s, drive monitoring, government-grade encryption, and up to 3 DWPD for fast, scalable, secure performance for demanding enterprise workloads.
Manufacturer:
Seagate
Stock:
In Stock
Features
SSD form factor
2.5"
SSD capacity
960 GB
Interface
SAS
Memory type
3D eTLC
NVMe
No
Component for
Server/workstation
Hardware encryption
Yes
Data transfer rate
12 Gbit/s
Read speed
840 MB/s
Write speed
650 MB/s
Random read (4KB)
180000 IOPS
Random write (4KB)
53000 IOPS
Windows operating systems supported
Yes
Linux operating systems supported
TBW rating
1700
SSD usage tag
Data center
Power
Power consumption (idle)
4.6 W
Technical details
Sustainability compliance
Sustainability certificates
CE, TCO
Weight & dimensions
Width
70.1 mm
Depth
100.5 mm
Height
15 mm
Weight
165 g
Logistics data
Products per pallet
90 pc(s)
Harmonized System (HS) code
Top reasons to buy XS960SE70154 Seagate from us
100% Low Price Guarantee