Mfr Part#:
SDSSDXPM2-2T00-G25 | See more Internal SSDs
Payment Payment Payment
SanDisk ExtremePRO M.2 2 TB PCI Express 3.0 SLC NVMe
2TB, M2 NVME 3D SSD, Seq Read 3400mb/s, TBW 1200
  • 2 TB M.2 PCI Express 3.0
  • Read speed: 3400 MB/s 480000 IOPS
  • Write speed: 2900 MB/s 550000 IOPS
  • SLC NVMe
  • Component for: PC/Laptop
About SanDisk ExtremePRO, 2 TB, M.2, 3400 MB/s
EXCEPTIONAL PERFORMANCE
IDEAL FOR DATA-INTENSIVE ENVIRONMENTS
DESIGNED FOR DEMANDING WORKLOADS
NCACHE 3.0
EASY TO INSTALL, EASY TO MANAGE
GENEROUS CAPACITIES
SSD form factor
M.2
SSD capacity
2 TB
Interface
PCI Express 3.0
Memory type
SLC
NVMe
Yes
Component for
PC/Laptop
Read speed
3400 MB/s
Write speed
2900 MB/s
Random read (4KB)
480000 IOPS
Random write (4KB)
550000 IOPS
TBW rating
1200
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)
-55 - 85 °C
Width
80.5 mm
Depth
21.8 mm
Height
1.98 mm
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Top reasons to buy SDSSDXPM2-2T00-G25 SanDisk from us
100% Low Price Guarantee
We provide high-quality products at low wholesale prices.
What is the lowest price of the SanDisk SDSSDXPM2-2T00-G25?
Check more lowest price of Internal SSDs and SanDisk .
Verified Buyer
Verified Buyer
When it was announced back at Computex 2014 in June , SanDisk's Extreme Pro SSD was almost certainly the fastest consumer-grade, SATA-based SSD available, and its 10-year warranty was the longest in the business, with most other high-end drives offering u...
Now that the price per gigabyte of a lot of SSDs continues to go down, SSDs with more capacity become a lot more interesting. Right now 500 GB SSDs offer a lot for what they cost, making it interesting to take a closer look. Here we compare 20 2.5 inch...