Mfr Part#:
Availabilty: In stock
Condition:
New
GTIN:
icon
Manufacturer: Seagate
Seagate
Payment Payment Payment
Seagate FireCuda 2.5" 2.5" 500 GB Serial ATA III
500 GB, 2.5" SSHD, SATA 6 Gb/s, 5400 RPM, 140 MB/s, 7 mm
  • 500 GB 2.5" 5400 RPM Serial ATA III
  • Hybrid-HDD
  • Storage drive buffer size: 128 MB
  • SMART technology
  • 92 g
About Seagate FireCuda 2.5", 2.5", 500 GB, 5400 RPM
Seagate FireCuda 2.5". HDD size: 2.5", HDD capacity: 500 GB, HDD speed: 5400 RPM
Fast. Big. Durable.
Ferocious Performance
Richer Gaming Experience
- FireCuda delivers faster load speeds for nonstop performance and play
- Save time with a drive that boots in seconds, not minutes
- Get in the game up to 5× faster than traditional hard drives
Superior Storage
- Enjoy up to 2 TB of space on 2.5- and 3.5-inch HDDs
- Eliminate the need to uninstall games in order to make room for new ones
- Store up to 40 games per TB (at 25 GB per game) with the 2 TB FireCuda hard drives!
Condition:
New
Manufacturer:
Seagate
Stock:
In Stock
Features
HDD size
2.5"
HDD capacity
500 GB
HDD speed
5400 RPM
Interface
Serial ATA III
Type
Hybrid-HDD
Storage drive buffer size
128 MB
HDD sustained transfer rate
140 MiB/s
Average latency
5.6 ms
SMART technology
Yes
Bytes per sector
4096
Power
Power consumption (read)
1.6 W
Power consumption (write)
1.7 W
Power consumption (idle)
0.45 W
Operating voltage
5 V
Start-up current
1 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 - 95%
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95%
Operating shock
400 G
Non-operating shock
1000 G
Technical details
Sustainability certificates
RoHS
Weight & dimensions
Width
69.8 mm
Height
7 mm
Depth
100.3 mm
Weight
92 g
Packaging data
Storage drive adapter included
No
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Top reasons to buy ST500LX025 Seagate from us
100% Low Price Guarantee